Members of the Governing Body

 Kenny Frederick

 

 

Kenny Frederick

Chair of Governors

Co-opted Governor 

Member of Committee:

Pupil Achievement & Inclusion 

Resources

SEN/Inclusion/Young people in public care/Child protection

Pay & Performance Management  

  

Appointed: 06/02/2019

Term of Office: 05/02/2023

 

Alexandra Lundie

Headteacher

Member of Committee:

Pupil Achievement & Inclusion 

Resources

 

 

 

 

 

 

 

Appointed: ex-officio

 

Alesha De-Freitas

 

Alesha De-Freitas MBE

Deputy Chair of Governors

Local Authority Governor

Chair of Pupil Achievement & Inclusion committee

Member of Committee:

Pupil Achievement & Inclusion 

Resources

Pay & Performance Management  

  

 

Appointed: 05/10/2021

Term of Office: 04/10/2025


 

Besa Nura-Klinaku

Parent Governor 

Member of Committee:

 

Pupil Achievement & Inclusion 

Resources

 

 

 

 

 

Appointed: 17/06/2019

Term of Office: 16/06/2023

 

Danny Anson

Danny Anson 

Co-opted Governor 

Member of Committee:

Resources

 

 

 

 

 

 

 

 

Appointed: 06/02/2019

Term of Office: 05/02/2023

 

  

 

Rachel Williams

Co-opted Governor 

Member of Committee:

Resources

 

Appointed: June 2021

Term of Office: June 2025

 

 

  

 

Pat Jones

Co-opted Governor 

Member of Committee:

Pupil Achievement & Inclusion 

 

Appointed 10/10/2018

Term of Office: 09/10/2022

 

Jacqui Field 

Staff Governor 

Member of Committee:

 

TBC 

 

Appointed: September 2022

Term of Office: 

 

 

 

 

 

 

 

Governors Register of Business Interests

For details of the structure and responsibilities of the governing body and its committees, please refer to the Governors Committee Terms of Reference Sept 2021.